Vítejte v MAS Brána Vysočiny z.s.

Chorvatsko

Ve dnech 9. – 14. 6. 2019 se MAS Brána Vysočiny zúčastnila spolu s dalšími MAS zahraniční exkurze v Chorvatsku s názvem „Možnosti spolupráce v oblasti zemědělské produktivity v Chorvatsku“.

V rámci této exkurze jsme se seznámili v činností MAS v Chorvatsku, byly nám prezentovány místní MAS (např. LAG Laura, LAG Lika, LAG Vallis Colapis, LAG Frankopan Vladimir Kubelka). V Chorvatsku po cca 10 letech příprav LEADER mají nyní otevřené první výzvy a realizují první projekty. Důvodem takového zpoždění byl problém na národní úrovni – slabá příprava, byrokracie. Navštíveným chorvatským MAS jsme prezentovali nastavení a aktuální stav v LEADER v ČR, každá česká MAS měla připravenu krátkou prezentaci své činnosti, vyhlášených výzev se zaměřením projektů a dalších plánů v rámci LEADER.

Navštívili jsme i několik členů MAS, např. Zemědělské družstvo LIST a Sdružení Orkula, Družstvo Maslina i vino, a místních podnikatelů, např. sociální podnik Aurora Colapis, Farmu Marinkovich, Vinski vrch.

Součástí exkurze byla také návštěva Záhřebu, kde jsme v budově Evropské komise diskutovali s ředitelem odboru LEADER chorvatského Ministerstva zemědělství, se zástupci chorvatské sítě pro rozvoj venkova, chorvatské sítě LEADER, s ředitelem ekonomického odboru Velvyslanectví ČR v Chorvatsku a zástupcem České besedy.

Se všemi aktéry probíhala také neformální diskuze, hledali jsme zájemce o další spolupráci, vyměnili jsme si kontakty.

Tato zahraniční exkurze nám umožnila propojit se s českými a chorvatskými MAS, diskutovat o zajímavých tématech týkajících se LEADER, sdílet si navzájem zkušenosti a dobrou praxi a navázat další možnou spolupráci.

Díky naší účasti na exkurzi se nám podařilo uskutečnit krátkou návštěvu 4 zástupců z Chorvatska, kteří přijeli k nám na MAS do Tišnova a se kterými jsme mohli diskutovat o činnosti naši MAS a porovnávat s činností chorvatských MAS.

Facebook