Exkurze Zdroje energie na vlastní oči

Ve dnech 29. a 30.5.2024 se Petr Šústal, jako zástupce MAS Brána Vysočiny a místního energetického spolku Enerkom Tišnovsko, zúčastnil exkurze Zdroje energie na vlastní oči. Exkurzi pořádaly ENERKOM Šumavsko a MAS Šumavsko.

Kde všude jsme byli?

První den jsme navštívili větrný park u městyse Spannberg v Rakousku. Zde jsme měli možnost porovnat starší a moderní větrné elektrárny, a to jak z hlediska výkonu, tak z hlediska jejich výšky a rozpoznání v krajině. Je zde k vidění nejmodernější větrná elektrárna typu V162, s celkovým výkonem 6,2 MW. Od provozovatele jsme se dozvěděli, jaký je postup od počátečního návrhu umístění elektrárny až po výstavbu elektrárny a její údržbu, jak komunikují s obcí, jaké mají v Rakousku povolovací procesy větrných elektráren. Všemu předchází přibližně roční měření větru, aby se ověřila vhodnost lokality. Samotný povolovací proces trvá cca 8 let. Provozovatel se také snaží zapojit místní obyvatele, aby investovali do výstavby větrných elektráren a podíleli se na zisku z provozu.

Druhý den jsme navštívili Hájenku pod Větrníky. Jedná se o ubytovací komplex, energeticky soběstačný ostrov. Pro svůj provoz využívá solární elektrárnu a malé větrné turbíny. V případě potřeby využívá bateriové úložiště.

Dále jsme navštívili společnost ŽĎAS ve Žďáře nad Sázavou. Ta má patentovánu odvalovací bezlopatkovou vodní turbínu, která slouží k výrobě čisté elektrické energie. Společnost nabízí dva typy: PROTUR 300 a PROTUR 600. Tyto mikro vodní turbíny efektivně pracují s velmi nízkými vodními spády (PROTUR 300 od 0,6 m, PROTUR 600 od 1 m) a malými průtoky (PROTUR 300 od 35 do 40 l/s, PROTUR 600 od 80 do 100 l/s). Denní výroba je u PROTUR 300 od 7 do 14 kWh, u PROTUR 600 od 14 do 24 kWh.

Chtěli bychom tímto poděkovat pořadatelům exkurze, že jsme se ji mohli zúčastnit a dozvědět se spoustu praktických informací související s provozem OZE.

Pokud Vás zajímají obnovitelné zdroje energie, úspory energií nebo možnosti sdílení energie, domluvte si s námi schůzku. Probereme, poradíme. Kontakt: Petr Šústal, tel.: 704 426 282, mail: sustal@masbranavysociny.cz.